Log^ (1/6) (7 х-9) = log^ (1/6) х

+4
Ответы (1)
  1. 3 октября, 05:09
    0
    Log1/6^ (7x-9) = log1/6^x

    7x-9=x

    7x-x=9

    6x=9

    x=9/6=3/2=1 1/2