Решите уравнение:

(x^3+64) / (16+4x) = 11-x/4

+4
Ответы (1)
  1. 18 января, 17:50
    0
    (x³+64) / (16+4x) = 11-x/4 ОДЗ: 16+4 х≠0 х≠-4

    x³+4³ = (16+4x) * (11-x/4)

    (x+4) * (x²-4x+16) = 4 * (x+4) * (11-x/4)

    x²-4x+16=44-x

    x²-3x-28=0 D=121

    x₁=7 x₂=-4 x₂∉ согласно ОДЗ.