Решить уравнения:

1) sin (3pi/2-x) = 1/3

2) cos (2x-pi/3) = - 1

+2
Ответы (1)
  1. 5 июля, 13:29
    0
    1) sin (3π/2-x) = 1/3

    3π/2-x = (-1) ^k * arcsin (1/3) + πk, k∈Z

    -x = (-1) ^k * arcsin (1/3) - 3π/2+πk, k∈Z

    x = (-1) ^k+1 * arcsin (1/3) + 3π/2-πk, k∈Z

    2) cos (2x-π/3) = - 1

    2x-π/3=π-2πk, k∈Z

    2x=π+π/3-2πk, k∈Z

    x=2π/3-πk, k∈Z