решите алгебра 7 класс, разложите на множители (3 а-2 в) во 2 степене - (3 а-5 в) во 2 степене

+2
Ответы (1)
  1. 24 октября, 15:25
    0
    (3 а-2 в) во 2 степени = (3 а) во 2 степени-2*3 а*2 в + (2 в) во 2 степени = 9 а-12 ав+4 в

    (3 а-5 в) во 2 степени = (3 а) во 2 степени-2*3 а*5 в + (5 в) во 2 степени = 9 а-3 ав+25 в