Решите уравнение:

(x + 3) (x - 2) - (x - 3) (x + 2) - 5 = 6x - 7

+2
Ответы (1)
  1. 4 мая, 20:28
    0
    (x + 3) (x - 2) - (x - 3) (x + 2) - 5 = 6x - 7

    3 х+2 х - 3 х+2 х - 6 х=-5-7

    -6 х=12

    х=-2