Решите уравнение: 1) 2 х - х-2/2 = х/3 - 6 2) 1-у/7 + у = у/2+3 3) 0,69 = 5-2 у/8 * 13.8

+5
Ответы (1)
  1. 17 апреля, 22:37
    0
    1) 2 х - х-2/2 = х/3 - 6

    6*2 х-3 (х-2) = 2 х-6*6

    12 х-3 х+6=2 х-36

    9 х+6=2 х-36

    9 х-2 х=-36-6

    7 х=-42

    х=-42:7

    х=-6

    2) 1-у/7 + у = у/2+3

    2 (1-у) + 14 у=7 у+14*3

    2-2 у+14 у=7 у+42

    2+12 у=7 у+42

    12 у-7 у=42-2

    5 у=40

    у=40:5

    у=8

    3) 0,69 = 5-2 у/8 * 13.8

    5-2 у/8=0,69:13,8

    5-2 у/8=0,05

    5-2 у=0,05*8

    5-2 у=0,4

    -2 у=0,4-5

    -2 у=-4,6

    у=-4,6: (-2)

    у=2,3