Sin (pi/12) cos (11pi/12) + cos (pi/12) sin (11pi/12)

+5
Ответы (1)
  1. 30 июня, 10:31
    0
    Sin a * cos b + sin b * cos a = sin (a+b)

    => Sin (pi/12) cos (11pi/12) + cos (pi/12) sin (11pi/12) = sin (pi/12 + 11pi/12) = sin pi = 0