Х-7=0: 17+х=20: 2 х-5=3: 4 (х+1) - 3=5: 7+4 (х+1) = 15: 2 х+2 (х+3) = 10: х+2/3=0: 2 х+1/3=5: 4 х-3/5=-3: 2-3 (х+2) / 7=2: (2 х+1) * 2/3+2=0: 15 х+7 (3-х) = - 3: 6+3 х-2/5=х: 5 (х-2) / 2+х-15/4=-6

+4
Ответы (2)
  1. 10 марта, 18:16
    0
    Х-7=0. 2 х-5=3. 4 (х+1) - 3=5

    х=7. х=4. 4 х+4-3=5

    17+х=20. 4 х=-4 х=-1

    х=3.
  2. 10 марта, 19:27
    0
    X-7=0 4 (x+1) - 3=5 2x+2 (x+3) = 10 4x-3/5=-3

    x=0+7 4x+4-3=5 2x+2x+6=10 4x=-3+3/5

    x=7 4x=5-4+3 4x=10-6 4x=-3+0.6

    4x=4 4x=4 4x=-2.4

    17+x=20 x=1 x=1 x=-2.4:4

    x=20-17 x=-0.6

    x=3 7+4 (x+1) = 15 x+2/3=0

    7+4x+4=15 x=0-2/3 2-3 (x+2) / 7=2

    2x-5=3 4x=15-7-4 x=-2/3 2-3x+6/7=2

    2x=3+5 4x=4 2-3x+6=14

    2x=8 x=1 2x+1/3=5 - 3x=14-2-6

    x=8:2 2x=15-1/3 - 3x=-6

    x=4 2x=14/3 x=-6: (-3)

    x=14/3:2 x=2

    x=2 1/3

    15x+7 (3-x) = - 3 6+3x-2/5=x 5 (x-2) / 2+x-15/4=-6

    15x+21-7x=-3 3x-x=-6+2/5 5x-10/2+x-15=-6

    15-7x=-3-21 2x=-5.6 10x-20+x-15=-6

    8x=-24 x=-5.6:2 10x+x=-24+20+15

    x=-24:8 x=-2.8 11x=11

    x=-3 x=1