Вычислите: sin (arccos (-4/5) + arcsin 1/3)

+2
Ответы (1)
  1. 1 декабря, 04:57
    0
    u = arccos (- 4/5)

    v = arcsin 1/3

    sin (u + v) = sin (arccos (- 4/5)). cos (arcsin 1/3) + cos (arccos (- 4/5)). sin (arcsin (1/3)) =

    = √[1 - (- 4/5) ²] * √[1 - (1/3) ²] + (- 4/5) * (1/3) = √[1 - 16/25] * √[1 - 1/9] - 4/15 =

    = √[ (9/25) * (8/9) ] - 4/15 = (2√2) / 5 - 4/15 = (6√2 - 4) / 15