3 sin 240° / cos 390° - √3 tg420°

+4
Ответы (1)
  1. 26 января, 22:05
    0
    =3sin (270-30) / cos (360+30) - coren3 * tg (360+60) =

    =-3cos30 / cos30-coren3 * tg60=-3-coren3 * coren3=-3-3=-6