2x-3y-11x+8y

14x - (x-1) + (2x+6)

2x * (3y)

2,5x * (-4x) * (-0,5)

+4
Ответы (1)
  1. 20 января, 23:03
    0
    2x-3y-11x+8y=-9 х+5 у

    14x - (x-1) + (2x+6) = 14 х-х+1+2 х+6=15 х+7

    2x * (3y) = 6 ху

    2,5x * (-4x) * (-0,5) = 10 х ²