Выполните умножение: (x+1) (x+2) = (а+b) (a+b) = (a-2) (3-a) = (a-b) (a-b) = (3x+2y) (3x+2y) =

+5
Ответы (1)
  1. 31 июля, 04:20
    0
    (x+1) (x+2) = x^2+2x+x+2 = x^2+3x+2

    (а+b) (a+b) = a^2+ab+ab+b^2 = a^2+2ab+b^2

    (a-2) (3-a) = 3a-a^2-6+2a = - a^2+5a-6

    (a-b) (a-b) = a^2-ab-ab+b^2 = a^2-2ab+b^2

    (3x+2y) (3x+2y) = 9x^2+6xy+6xy+4y^2 = 9x^2+12xy+4y^2