16 ^sin квадрат х + 16^cos квадрат х=10

+5
Ответы (1)
  1. 1 мая, 16:28
    0
    16^sin²x+16^ (1-sin²x) - 10=0

    16^sin²x+16 / (16^sin²x) - 10=0

    16^2sin²x-10*16^sin²x+16=0

    16^sin²x=a

    a²-10a+16=0

    a1+a2=10 U a1*a2=16

    a1=2⇒16^sin²x=2

    2^4sin²x=2

    4sin²x=1

    sin²x=1/4

    sinx=+-1/2

    x=+-π/6+2πn, n∈z

    a2=8⇒16^sin²x=8

    2^4sin²x=2³

    4sin²x=3

    sin²x=3/4

    sinx=+-√3/2

    x=+-π/3+2πk, k∈z