17n-11n-2n=511; 23a-8a-13a=33 4x+6x-x=21,6 7y-y+3y=61,2

+4
Ответы (1)
  1. 1 августа, 18:07
    0
    1) 17n-11n-2n=511

    4n=511

    n=127,75

    2) 23 а-8 а-13 а=33

    12 а=33

    а=2,75

    3) 4 х+6 х-х=21,6

    9 х=21,6

    х=2,4

    4) 7 у-у+3 у=61,2

    9 у=61,2

    у=6,8