Вычислите разность. а) 7/8 - 3/4 б) 9/10 - 2/5 в) 3/5 - 4/15 г) 7/8 - 6/7 д) 7/12 - 8/15 е) 25/39 - 15/26 ж) 7/15 - 8/25 з) 7/45 - 7/60

+4
Ответы (2)
  1. 7 мая, 14:58
    0
    а) 7/8 - 3/4=7/8-6/8=1/8

    б) 9/10 - 2/5=9/10-4/10=5/10=1/2

    в) 3/5 - 4/15=9/15-4/15=5/15=1/3

    г) 7/8 - 6/7=49/56-48/56=1/56

    д) 7/12 - 8/15 = 35/60-32/60=3/60=1/20

    е) 25/39 - 15/26=50/78-45/78=5/78

    ж) 7/15 - 8/25=35/75-24/75=11/75

    з) 7/45 - 7/60=28/180-21/180=7/180
  2. 7 мая, 16:28
    0
    А) 1/8 б) 1/2 в) 1/3 г) 1/56 д) 1/20 ж) 11/75