дроби №18 а) 3/4-1/6; б) 5/6+4/9; в) 4/45 - 1/30; г) 17/18-11/12. №23 А) 10:3; б) 42:8; в) 57:30; г) 28:42.

+2
Ответы (1)
  1. 21 февраля, 17:04
    0
    3/4 - 1/6 = 9/12-2/12 = 7/12

    5/6 + 4/9 = 15/18 + 8/18 = 23/18 = 1 5/18

    4/45-1/30 8/90-3/90 = 5/90 = 1/18

    17/18 - 11/12 = 34/36-33/36 = 1/36

    10:3 = 3 1/3

    42:8 = 5 2/8 или 5 1/4

    57:30 = 1 27/30 или 1,9

    28:42 - 2/3