a) f (x) = 3x-4x^3, х (нулевое) = 5

b) f (x) = X^7-3x^6+3x^3-23, х (нулевое) = - 1

+4
Ответы (1)
  1. 28 октября, 01:05
    0
    а) f' (x) = 3-12x^2

    f' (5) = 3-12*25=3-300=-297

    б) f' (x) = 7x^6 - 18x^5 + 9x^2

    f' (-1) = 7 * (-1) ^6 - 18 * (-1) ^5 + 9 * (-1) ^2=7+18+9=34