16 (4 х-34) = 608 12 (152+19 х) = 2052 25b-7b-9=279 16 а-7 а+96=222 х: 8-6=49 52+72 : х=56

+1
Ответы (1)
  1. 2 марта, 05:09
    0
    1) 64 х-544=608; 64 х=608-544; 64 х=64; х = 64:64: х=1. 2) 1824+228 х=2052; 228 х=2052-1824; 228 х=228; х=228:228; х=1. 3) 18b-9=279; 18b=279-9; 18b=270; b=270:18; b = 15. 4) 9a+96=222; 9a=222-96; 9a=126; a=14. 5) x:2=49; x=49*2; x=98. 6) 124:x=56; 124:56=x; 2=x.