Решите уравнения

a) 5x=3,15 ж) 18 х=4,2+4 х

б) 23 х=22,747 з) 33 х=56-7 х

в) 3 х=0,0087 и) 19 х+36=37

г) 9 х-3 х=10,2

д) 3 х+17 х=165

е) 2 х+2 х=6

+4
Ответы (2)
  1. 17 сентября, 18:06
    0
    А) х = 0,63; б) х = 0,989; в) х = 0,0029; г) 6 х = 10,2, х = 1,7; д) 20 х = 165, х = 8,25; е) 4 х = 6, х = 1,5; ж) 18 х - 4 х = 4,2, 14 х = 4,2, х = 0,3; з) 33 х + 7 х = 56, 40 х = 56, х = 1,4; и) 19 х = 37 - 36, 19 х = 1, х = 1/19
  2. 17 сентября, 19:12
    0
    А) х=0.63

    б) х=0,989

    в) х=0,0029

    г) х=1,7

    д) х=8,25

    е) х=1,5

    ж) х=0,3

    з) х=1,4

    и) 1/19