1) х + (619-392) = 719 + 320

2) 120 + 880 - х = 56*50

3) х * (94-78) = 893 + 707

4) 5*25:х = 890 - 865

+2
Ответы (1)
  1. 20 апреля, 22:11
    0
    1) х + (619-392) = 719+320. 2) 120+880-х=56*50

    х+619-392=1039. 1000-х=2800

    х=1039-227. - х=2800-1000

    х=812. Х=-1800.

    3) х * (94-78) = 893+707. 4) 5*25:х=890-865

    х * (94-78) = 1600. 5*25:х=25

    х*16=1600. 125:х=25

    х=1600:16. Х=125:25

    х=100. Х=5