sin 5x sin 4x + cos 6x cos 3x = 0

+2
Ответы (1)
  1. 8 мая, 09:15
    0
    sin 5x sin 4x + cos 6x cos 3x = 0

    cosx-cos9x+cos9x+cos3x/2=0

    cosx+cos3x/2=0 / 2

    cosx+cos3x=0

    2cos4x/2*cos (-2x) / 2=0

    2cos2x*cosx=0 / 2

    cos2x*cosx=0

    [cos2x=0 [2x=П/2+Пк [x=П/4+Пк/2

    [cosx=o [x=П/2+Пк [x=П/2+Пк