24 а+47 а+53 а+76 а если а 47

+5
Ответы (1)
  1. 11 мая, 17:54
    0
    24 а+47 а+53 а+76 а = (24 а+76 а) + (47 а+53 а) = 100 а+100 а=200 а

    при а = 47

    200 а=200*47=9400