x + (x-y) k при x=13, y=8, k=4

+3
Ответы (2)
  1. 15 января, 03:14
    0
    x + (x-y) * k = 13 + (13-8) * 4=13+5*4=13+20=33
  2. 15 января, 05:24
    0
    13 + (13-8) * 4=13+20=33