Упростите выражение:

(3/9-у^2 + 1/у-3) : у/у^2-6 у+9

+4
Ответы (1)
  1. 15 августа, 15:07
    0
    1) 3 / (9-y^2) - 1 / (3-y) = (3 - (3+y) / (9-y^2) = - y / (9-y^2) = y / (y^2-9)

    2) y / (y^2-9) * (y-3) ^2/y = (y-3) ^2 / (y-3) (y+3) = (y-3) / (y+3)