Log (3x-6) - Log2*3=Log2*3

+3
Ответы (1)
  1. 16 апреля, 06:11
    0
    Решение

    log₂ (3x-6) - log₂ 3 = log₂ 3

    ОДЗ: 3x - 6 > 0

    3x > 6

    x > 2

    D (y) = (2; + ∞)

    log₂ (3x-6) = 2 log₂ 3

    log₂ (3x-6) = log₂ 3²

    3x - 6 = 9

    3x = 9 + 6

    3x = 15

    x = 5 ∈ (2; + ∞)

    Ответ: x = 5