Вычислить

-2 * 3 (во 2 степени) + 6 (во второй степени)

+2
Ответы (2)
  1. 9 ноября, 17:54
    0
    -2*3²+6²=-2*9+36=-18+36=18.
  2. 9 ноября, 18:05
    0
    2*3²+6²=47

    3²=9

    6²=36

    2+9+36=47