Ответьтте 121 - (11-x) (x+11) = 187+x (x+11)

+2
Ответы (1)
  1. 25 февраля, 10:32
    0
    121 - (11-х) (11+х) = 187+х^2+11 х

    121 - (121-x^2) = 187+x^2+11x

    121-121+x^2=187+x^2+11x

    x^2+x^2-11x=187

    -11 х=187

    х=187 / - 11

    х=-17.