Как решить дроби 5-5/6 1/2+1+/3 3/5+1/15 5/8+5/12 5/6+7/18 4/12+5/18 4/9+5/6 7/10-8/15 2/7+3/14

+1
Ответы (1)
  1. 28 мая, 04:16
    0
    5/6-1/15=25/30-2/30=23/30 ... 11/12-3/8=22/24-9/24=13/24 ... 5/9-1/6=10/18-3/18=7/18 ... 7/6-3/10 = 35/30-9/30=26/30=13/15 ...