Дробь: x^2+4x/x+3 = 2x+3/3;

+4
Ответы (1)
  1. 13 января, 21:26
    0
    (х² + 4 х) / (х+3) = (2 х + 3) / 3,

    3 * (х² + 4 х) / (х+3) * 3 = (2 х + 3) (х + 3) / (х + 3) * 3,

    (3 х² + 12 х) / (х+3) * 3 = (2 х² + 6 х + 3 х + 9) / (х + 3) * 3,

    (3 х² + 12 х - 2 х² - 6 х - 3 х - 9) / (х + 3) * 3 = 0,

    (х² + 3 х - 9) / (х + 3) * 3 = 0,