2a^3-a^2+a-2 упростите

+5
Ответы (1)
  1. 10 марта, 10:40
    0
    2a^3-a^2+a-2=2 (a^3-1) - a (a-1) = 2 (a-1) (a^2+a+1) - a (a-1) = (a-1) (2 (a^2+a+1) - a) = (a-1) (2a^2+2a+2-a) = (a-1) (2a^2+a+2)