A-b+c при a = 2/7 b=1/6 c=1/9

+5
Ответы (1)
  1. 17 октября, 22:20
    0
    2/7-1/6+1/9 = (2/7-1/6) + 1/9 = (12/42-7/42) + 1/9=5/42+1/9=45/378+42/378=87/378