X+8=-7

-7+x=9

x - (-8) = 13

15-x=7

79+x=-356

x-57=-493

167-x=39

-542+x=542

x/8=7

x / (-6) = 8

56/x=-7

48/x=-8

x/6=-42

x * (-12) = 36

54/x=-6

+5
Ответы (1)
  1. 26 июня, 02:41
    0
    X+8=-7

    x=-7-8

    x=-15

    -7+x=9

    x=9+7

    x=16

    x - (-8) = 13

    x+8=13

    x=13-8

    x=5

    15-x=7

    x=15-7

    x=8

    79+x=-356

    x=-356-79

    x=-435

    x-57=-493

    x=-493+57

    x=-436

    167-x=39

    x=167-39

    x=128

    -542+x=542

    x=542+542

    x=1084

    x/8=7

    x=7*8

    x=56

    x / (-6) = 8

    x=-8*6

    x=-48

    56/x=-7

    x = - 56:7

    x = - 8

    48/x=-8

    x=-48:8

    x = - 6

    x/6=-42

    x=-42*6

    x=-252

    x * (-12) = 36

    x=-36:12

    x = - 3

    54/x=-6

    x=-54:6

    x = - 9