Вычислите: (41/8-9/4) + (55/16-9/8)

+4
Ответы (1)
  1. 26 марта, 12:48
    0
    (41/8 - 9/4) + (55/16 - 9/8) = (41/8 - 18/8) + (55/16 - 18/16) = 23/8 + 37/16 = 46/16 + 37/16 = 83/16 = 5 ц 3/16