1) 4 (х-2 у-2) + 3 (-х+2 у) при х = - 1 у=2

2) - 2 (3 а+5) - 2 (-а+2) при а = - 0,1

3) 3 (-а-5) + 3 (3-а) при а = 1/3

+4
Ответы (1)
  1. 7 декабря, 07:19
    0
    1) 4 (х-2 у-2) + 3 (-х+2 у) при х = - 1 у=2

    4 (-1-2*2-2) + 3 (1+2*2) = 4*-7 + 3*15=-21+45=24

    2) - 2 (3 а+5) - 2 (-а+2) при а = - 0,1

    -2 (3*0.1+5) - 2 (0.1+2) = - 2*5.3 - 2*2.1=-10.6-4.2=-14.8

    3) 3 (-а-5) + 3 (3-а) при а = 1/3

    3 (-1/3-5) + 3 (3-1/3) = - 1-15+9-1=-6