5/14z - 1/3z + 1/7z = 1/4 gjvjubnt htibnm

+2
Ответы (1)
  1. 8 августа, 20:16
    0
    5/14z - 1/3z + 1/7z = 1/4

    1/42z + 1/7z = 1/4

    1/6z = 1/4

    z = 1/4 / 1/6

    z = 3/2