Log (3*sqr (3)) 1/27=x

Найти=x

+1
Ответы (1)
  1. 10 октября, 06:28
    0
    Log (3*sqr (3)) 1/27=x

    3✓3=3¹*3^½=3^1½=3^ (3/2)

    1/27=27^ (-1) = (3³) ^ (-1) = 3^ (-3)

    Log (3^ (3/2)) 3^ (-3) = x

    ⅔ * (-3) Log (3) 3=x

    х=-2