A^-23*a^-38/a^-60 при a=0,01

+5
Ответы (1)
  1. 26 мая, 00:02
    0
    a^-23*a^-38/a^-60 = при a=0,01

    a^ (-23 + (-38)) / a^-60=

    a^-61/a^-60=

    a^ (-61 - (-60)) =

    a^-1

    0.01^-1=

    1 / (1/100) =

    1 * (100/1) =

    100