Сложите дроби А) 1/2 + 1/3; Б) 1/2 + 1/5; В) 1/3 + 1/4;

+2
Ответы (2)
  1. 17 мая, 22:09
    0
    А) 5/6 Б) 7/10 В) 7/12
  2. 17 мая, 23:50
    0
    A) 1/2+1/3=3/6+2/6=5/6

    б) 1/2+1/5=5/10+2/10=7/10

    в) 1/3+1/4=4/12+3/12=7/12