а) x:16=324+284; в) z*49=927+935; д) 992: (130-k) = 8

+2
Ответы (2)
  1. 24 июля, 23:22
    0
    x=16 * 608

    x=9728

    z=1862/49

    z=38

    k=130-992/8

    k=130-124

    k=6
  2. 24 июля, 23:24
    0
    x:16=324+284

    х = (324+284) * 16

    х=9728

    z*49=927+935

    z = (927+935) / 49

    z=38

    992: (130-k) = 8

    130-k=992/8

    130-k=124

    k=130-124

    k=6