475 - (х-671) = 325

972 - (у-504) = 284

403 - (634-а) = 366

643 - (581-b) = 292

987 - (x+364) = 519

3127 - (m+425) = 1509

+4
Ответы (1)
  1. 23 апреля, 04:02
    0
    475 - (х-671) = 325

    475-x+671=325

    -x=325-475-671

    -x=-821

    x = 821

    972 - (у-504) = 284

    972-y+504=284

    -y = 284-504-972

    -y=-1192

    y=1192

    403 - (634-а) = 366

    403-634+a=366

    a=366-403+634

    a=327

    643 - (581-b) = 292

    643-581+b=292

    b=292-643+581

    b = 230

    987 - (x+364) = 519

    987-x-364=519

    -x=519-987+364

    -x = - 104

    x = 104

    3127 - (m+425) = 1509

    3127-m-425=1509

    -m=1509+425-3127

    -m=-1193

    m=1193