1) (х+38) - 59=26

2) (f-35) + 26=47

3) (k-96) - 48+21

+3
Ответы (2)
  1. 25 декабря, 00:32
    0
    1) (x+38) - 59=26

    x+38=26+59

    x+38=85

    x=85+38

    x=123

    2) (f-35) + 26=47

    f-35=47-26

    f-35=21

    f=35+21

    f=56

    3) (k-96) - 48=21

    k-96=21+48

    k-96=69

    k=69+96

    k=165
  2. 25 декабря, 01:11
    0
    (х + 38) - 59 = 26 (х-35) + 26=47 (а - 96) - 48 = 21

    х + 38 = 26 + 59 х - 35=47-26 а - 96 = 21 + 48

    х = 26 + 59 - 38 х = 47 - 26 + 35 а = 21 + 48 + 96

    х = 47 х = 56 а = 165