Вычислите: а) 2,1 во 2 степени - 2,1 б) 0,9-0,9 во второй степени в) 2*0,8 во второй степени г) (2*0,8) во 2 степени д) 2,5 во 2 степени - 0,5 во 2 степени е) (2,5-0,5) во 2 степени

+3
Ответы (1)
  1. 27 апреля, 16:28
    0
    А) 4,41-2,1=2,31

    б) 8,1-8,1=0

    в) 2*6,4=12,8

    г) 4*6,4=25,6

    д) 6,25-0,5=5,75

    е) 6,25-2,5=4