y^4/5-x^4/5 (дробь) y^2/5-x^2/5 помощь

+2
Ответы (1)
  1. 3 сентября, 14:00
    0
    (y^4/5-x^4/5) / (y^2/5-x^2/5) = (y^2/5+x^2/5) * (y^2/5-x^2/5) / (y^2/5-x^2/5) =

    =y^2/5+x^2/5