Вынеси за скобки18*16+18*34=

+4
Ответы (2)
  1. 16 октября, 01:33
    0
    18*16+18*34=18 (16+34) = 36 (8+17)
  2. 16 октября, 02:06
    0
    18*16+18*34=

    18 * (16 + 34) =

    = 18 * 50 =

    = 900