Вычислите: 1) (-9/12) - (- 3/4) ; 2) (5/18-1/6) ; 3) (- 3 1/8) : (1 1/4)

+3
Ответы (1)
  1. 27 мая, 09:09
    0
    1) (-9/12) - (- 3/4) = - 9/12+9/12=0

    2) (5/18-1/6) = 5/18-3/18=2/18=1/9

    3) (- 3 1/8) : (1 1/4) =

    1) 3 1/8 = (1+3*8) / 8=25/8

    2) 1 1/4 = (1+1*4) / 4=5/4

    3) 25/8:5/4=25/8*4/5=5/2*1/1=2 1/2