Как решить (4294+x) : 54=169 1215: (71-y) = 27 9t+4t-286=0 14x+9x+11x=272 91+48: (11-b) = 99 86-49: (2x-5) = 79

+1
Ответы (1)
  1. 15 марта, 02:14
    0
    1) (4294+х) : 54=169

    4294+х=169*54

    4294+х=9126

    х=9126-4294

    х=4832

    2) 1215: (71-у) = 27

    71-у=1215:27

    71-у=45

    у=71-45

    у=26

    3) 9t+4t-286=0

    13t=286

    t = 22

    4) 14x+9x+11 х=272

    34 х=272

    х=8

    5) 91+48: (11-b) = 99

    48: (11-b) = 99-91

    48: (11-b) = 8

    11-b=48:8 (6)

    11-b=6

    b=5

    6) 86-49: (2x-5) = 79

    49: (2x-5) = 86-79

    49: (2x-5) = 7

    2x-5=49:7

    2x-5=7

    2x=7+5

    2x=12

    x=6