3z+1-9z² / (черта дроби) 3z

+4
Ответы (1)
  1. 17 мая, 17:30
    0
    1) x^2y-3xy-xz+3z=xy (x-3) - z (x-3) = (x-3) (xy-z)

    2) ax-2a/ax=a (x-2) / ax = x-2