Упростите вырожение:

1) 2 (х+3) + 5 (х+1) ;

2) 9 (7+У) + 8 (6+У)

+4
Ответы (1)
  1. 2 мая, 01:42
    0
    2 х+6+5 х+5=7 х+11

    63+9 у+48+8 у=111+17 у