Sin (2/3 П-а) cos (1/3 П+а) - cos (2/3 П-а) sin (1/3 П+а)

+1
Ответы (1)
  1. 20 июня, 21:22
    0
    Решение

    Sin (2/3 П-а) cos (1/3 П+а) - cos (2/3 П-а) sin (1/3 П+а) =

    = sin (2/3 π - a - 1/3π - a) = sin (1/3π - 2a)