4x+3y/4x-3y при x=-3/4 y=-1/6

+4
Ответы (1)
  1. 30 декабря, 15:35
    0
    4 * (-3/4) + 3 * (-1/6) / 4 * (-3/4) - 3 * (-1/6) = (-3 - 1/2) / (-3 + 1/2) = - 3 1/2 / - 2 1/2 = - 5 1/2